Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

1. září 2024

An alt text
Chystáte se pořídit si nemovitost? Pak asi tušíte, že koupě s sebou nese určitá úskalí a jen málokdo Vás na ně připraví. Na která z nich si dát největší pozor a jak nejlépe se připravit naleznete v tomto článku.

Před výběrem konkrétní nemovitosti

Rozpočet a financování

Stanovení rozpočtu: Před zahájením hledání nemovitosti si stanovte realistický rozpočet. Zohledněte nejen cenu nemovitosti, ale také další náklady, jako jsou poplatky za právní služby, daně, pojištění a i případné opravy.

Předběžné schválení hypotéky: V případě, že plánujete využít hypotéky od banky, zajistěte si předběžné schválení. To vám poskytne předběžnou a jasnou představu o tom, jakou částku můžete čerpat a zlepší vaši pozici.

Lokalita

Vhodnost lokality: Vyberte lokalitu, která odpovídá vašim potřebám a životnímu stylu. Zvažte dostupnost veřejné dopravy, škol, obchodů, zdravotnických zařízení a dalších služeb.

Budoucí vývoj: Informujte se o plánovaném rozvoji v oblasti nové stavby a infrastrukturní projekty mohou ovlivnit hodnotu nemovitostí a kvalitu života.

Při výběru konkrétní nemovitosti

Právní aspekty

Vlastnické právo: Ujistěte se, že je prodávající skutečným vlastníkem nemovitosti a že nejsou na nemovitosti žádné právní závazky, zástavy či vady. Využijte list vlastnictví na www.cuzk.cz

Technický stav nemovitosti

Kromě právního stavu bytu se zaměřte i na stav technický. Rozvody elektřiny, stoupačky, stav koupelny, kuchyně i společných prvků domu - okna, dveře i zateplení. Na prohlídce doporučujeme přítomnost dobrého makléře nebo kamaráda či známého, který se v nemovitostech vyzná a dokáže posoudit odhad ceny případných oprav. Navíc více očí, více vidí. Můžete si ušetřit značné výdaje, které byste na nápravu mnoha skrytých vad museli vynaložit.

Náklady na údržbu a provoz

Odhad nákladů: Zjistěte si průměrné náklady na údržbu a provoz dané nemovitosti. Patří sem energie, voda, odpad, případně společné prostory a další poplatky.

Společné fondy: Pokud kupujete byt v bytovém domě, informujte se o výši příspěvků do fondu oprav a plánovaných investicích do společných prostor.

Poplatky, exekuce a dluhy

Určitě se zajímejte o případné poplatky, exekuce i dluhy, které za sebou mohl předchozí majitel či nájemník bytu zanechat. Typicky se jedná třeba o nedoplatky na energiích. Vyžádejte si proto určitě od majitele vyúčtování elektřiny, vody, případně plynu, abyste věděli s jakými náklady počítat.

Smlouvy

Rezervační smlouva: Dnes běžně doprovází každou koupi vůbec jakékoliv nemovitosti. Jedná se o právní listinu, která dokazuje vážný zájem kupujícího o nemovitost a zároveň slouží jako záruka, že prodávající nebude nemovitost po dobu smluvené lhůty dále nabízet.

Kontrola smluvní dokumentace: I když veškerou smluvní dokumentaci připravuje RK ve spolupráci s právníky a jinými odborníky, určitě se vyplatí nechat ji zkontrolovat pro jistotu také svým advokátem. U smluv zhotovené přímo vlastníkem na odborném posouzení trvejte, vyhnete se možným budoucím sporům a nesrovnalostem.